Domowy Krupnik Staropolski
Witajcie kochani.Dziś ulubiony przepis mojego taty na krupnik Staropolski .Wśród bogactwa polskiej kuchni niewiele dań budzi tyle wspomnień i skojarzeń z domowym ogniskiem, co
krupnik. Ta klasyczna zupa, obecna na naszych stołach od wieków, to kwintesencja prostoty i smaku. Jej korzenie sięgają głęboko w staropolskie tradycje kulinarne, gdzie pożywne i rozgrzewające dania były podstawą codziennego jadłospisu.Krupnik staropolski to nie tylko zupa – to podróż w czasie do babcinej kuchni, u mnie tacinej, gdzie aromat suszonych grzybów, warzyw i kaszy jęczmiennej unosił się w powietrzu, zapowiadając sycący posiłek. Charakteryzuje się głębokim, esencjonalnym smakiem, który zawdzięcza długiemu gotowaniu na mięsie i kościach, oraz wyraźną nutą kaszy pęczak, która nadaje mu charakterystyczną teksturę.Dziś, w świecie pełnym kulinarnych nowinek, staropolski krupnik pozostaje wierny swojej tradycji, oferując niezrównane połączenie smaku, historii i domowego ciepła. Przygotujmy go razem i odkryjmy na nowo to ponadczasowe danie!Zapraszam.
Składniki:
:::::::::::::::
Wywar:0.5 kg.żeberek wieprzowych wędzonych
100 g boczku (opcjonalnie, do podsmażenia)
100 g mięsa z udka kurczaka (opcjonalnie, dla wzmocnienia smaku)
3-4 litry wody
1 duża marchewka
1 pietruszka (korzeń)
1/2 selera
1 por
Kilka suszonych grzybów ,namoczyć
1 duża cebula
3-4 średnie ziemniaki
100-150 g kaszy jęczmiennej (najlepiej pęczak lub perłowa)
2-3 liście laurowe
3-4 ziela angielskie
Kilka ziaren pieprzu czarnego
1 łyżeczka suszonego lubczyku (lub świeży)
Sól i świeżo zmielony pieprz do smaku Świeża natka pietruszki, posiekana
::::::::::::::::::;;;;;;::::::::::::::::::::::::::::::::::':
Boczek i mięso z kurczaka, pokroić w kostkę i podsmażyć na suchej patelni, aż się zarumienią. Odstawić na bok.Żeberka umyć, pokroić na mniejsze kawałki i włożyć do dużego garnka. Zalać zimną wodą.Zagotować, a gdy pojawią się szumowiny, zebrać je dokładnie łyżką cedzakową. Zmniejszyć ogień do minimum.Dodać liście laurowe, ziele angielskie i ziarna pieprzu. Gotować na wolnym ogniu przez około 30-40 minut.W międzyczasie obrać marchew, pietruszkę, seler i pora,namoczone suszone grzyby. Pokroić je w kostkę lub zetrzeć na tarce o grubych oczkach.Cebulę posiekać drobno i delikatnie podsmażyć na odrobinie tłuszczu (np. z boczku lub maśle). Nada to zupie głębszy smak i kolor.Gdy wywar gotuje się już około 30-40 minut, dodać do niego pokrojone warzywa (marchew, pietruszkę, seler, pora i cebulę) oraz lubczyk. Gotować dalej na wolnym ogniu, aż mięso będzie miękkie i będzie łatwo odchodzić od kości (około 1-1,5 godziny od początku gotowania wywaru).W międzyczasie dokładnie wypłukać kaszę jęczmienną pod bieżącą wodą (kilka razy), aż woda będzie czysta. Zapobiegnie to sklejaniu się kaszy.Obrać ziemniaki i pokroić w kostkę.Gdy mięso jest już miękkie, wyjąć je z wywaru (można je później obrać z kości i dodać do zupy) oraz warzywa (marchewkę można pokroić w plasterki i wrzucić do zupy).Do wywaru dodać pokrojone ziemniaki i opłukaną kaszę. Gotować na wolnym ogniu przez około 20-30 minut, aż ziemniaki i kasza zmiękną.Obrać mięso z kości, pokroić na mniejsze kawałki i dodać z powrotem do zupy. Dodać podsmażony boczek i mięso z kurczaka, dodać je również do zupy.Doprawić do smaku krupnik solą i świeżo zmielonym pieprzem. Pamiętać, że wędzone żeberka mogą być słone, więc próbować zupę w trakcie doprawiania.Na koniec posypać obficie świeżą, posiekaną natką pietruszki.Krupnik najlepiej smakuje na drugi dzień.Smacznego.
Komentarze
Prześlij komentarz